izmir escort bayan

e
sv

Süs Havuzlarınızda Kullanabilceğiniz Harika Akvaryum Balıkları

avatar

Zehra Nur BAHAR

 • e 4

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eğer evinize havuz veya süs havuzu yapmayı planlıyorsanız, neden yeni bir hobiye başlamayasınız: balık bakımı. Balıklar suya renk ve hareket katar. Balıkları izlemek çoğu insana huzur verir ve rahatlatır.

Havuzunuzun kapasitesini aşmadan ve havuzunuzu iyi bir şekilde bakıp, korursanız çeşitli balıkları beslemek için harika bir ortam oluşturmuş olurusunuz.

Bütün balıklar birbiri ile iyi geçinemezler. Bu yüzden satın almadan önce özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Bazı gruplar birlikte mutlu yaşarlarken bazı balıklar dominant olabilir. Büyük ve kendi başına ayakta duran akvaryumlar balıkları yakından izlemek için mükemmel olanak sağlar.

KELEBEK BALIKLARI (Pantodontidae)

Tropikal Batı Afrika’nın bazı sakin, dayanaklı balıkları farklı bir vücut şekline sahiptir. Ve yukarı dönük ağzı vardır. Hafif asidik suları severler ve yüzeyden beslendikleri için suyun üst tabakalarında yaşayan daha küçük türlerle bir arada tutulmamalıdırlar.

KARASİNLER (Characidae)

Amazon’un birden fazla popüler tetralarını (Hemigrammus ve Hyphenessoprycon) ve predatör piranaları içeren büyük bir familyadır. Hepsi dişlidirler ve uygun koşullarda yumuşak, hafif asidik sularda parlak renklerini en iyi şekilde yansıtırlar.

SÜSLÜ DİKBAŞLAR (Anostomidae)

Bunlar başları aşağıda vertikal olarak yüzen balıklardır ve yemlerini akvaryumun zemininden toplarlar. En az 100 cm uzunluğunda bir akvaryuma ihtiyaç duyarlar. En iyi bilineni çizgili dikbaş (Anostomus anastomus) ve benekli dikbaş (Chilodus puktatus)’tır. Bu balıklar 7-8 cm boya ulaşırlar ve dışarı atlamalarını önlemek için en az 80 cm yüksekliği olan bir akvaryumda veya havuzda tutulmalıdır.

KALEM BALIKLARI (Hemiodontidae)

Bu familya sadece üst çenede dişleri olan ve çok güzel üç bantlı kalem balıkları (Nannostomus harrisoni) ve bir çizgili kalem balıklarını (Nannostomus unifasciatus) içerirler. Bunlar koyu bitki kümeleri arasında hareketsiz kalayı severler. Sinek larvaları gibi canlı yemleri tercih ederler.

BARBLAR (Cyprinidae)

Bu familya ev akvaryumlarını için uygun çok sayıda balık içerir. Bunlar arasında daniolar, rasboralar ve barbuslar vardır. Bunların çoğu dudaklarının üzerindeki bir veya iki çift bıyıkla (Barbel) tanınırlar. Bakımları kolaydır ve değişik tipte yemlerle beslenirler.

FİL AĞIZLI BALIK (Mormyrids)

Hortum benzeri ilginç ağızları dışında bu egzotik görünümlü balıkların bakımları oldukça kolaydır. Aynı akvaryumda bu türden birkaç taneyi bir arada tutmamak gerekir. Örneğin Gnathonemus moorii akvaryum içinde küçük taşlardan örülmüş geniş ve üstü bitki materyali ile örtülmüş bir boşluk ister. Su mümkün olduğunca yumuşak ve ışıklandırma loş olmalıdır. Bu balıklar hızlı büyür ve 20 cm uzunluğa ulaşılabilir.

ÇİNLİ ALG YİYİCİ  (Gyrinocheilidae)

Gyrinochelius aymonieri alg tükettiği için popülerdir. Bunlardan bir veya ikisi bir akvaryumda alg kontrolü için yeterlidir. Bunları zemine yakın tutmak gerekir ve oksijence zengin temiz suları tercih ederler. 20-28 °C arasında su sıcaklık aralığı isterler.

TAŞ EMENLER (Cobitidae)

Taş emenlerin bir akvaryumda olması iyidir. Ve bazı türleri 7.5 cm boya ulaşabilir. Acanthopthalmus’lar ve çöpçü olarak görev yapanlar, gün boyu gizlenmeyi sürdürürler. Ev dışında çalışıyorsanız idealdir. Kaplan taş emenler (Botia hymenophysa) daha agresiftir ve sadece diğer çöpçü balık türleriyle birlikte tutulmalıdır. Soytarı (palyaço) taş emenler (Botia macracantha) gün boyu ortadadır, pahalı ama daha barışçıldır.

ÇÖPÇÜ BALIKLARI (Kryptopterus)

Yirmi familya ve çoğu bir akvaryum için oldukça büyük olan 2000’den fazla türü içeren çok kalabalık bir gruptur. Çöpçü balıklarının çoğu geceleri aktiftir ancak yaklaşık 5-10 cm boya ulaşabilen zırhlı çöpçü balıkları gün boyu görülebilen daha uygun olanlarıdır. Bazıları Clarias cinsinden olanlara benzer ve predatör olduklarından bir akvaryumda diğer türlerle birlikte tutulmamalıdır. Cam çöpçü balıkları (Kryoptherus bicirrhis) hemen hemen tamamen şeffaftırlar ve yaklaşık 10 cm boya ulaşırlar. Daima bir grup halinde tutulmalıdırlar hiçbir zaman tek tutulmazlar. Çöpçü balıklarının en popüler familyalarından biri olan bunnocephalidae büyük yassı bir başlı ve uzun ince kuyruklu orta boylu balıklardır.

DİŞLİ SAZANCIKLAR (Cyprinodontidae, Poeciliidae)

Dişli sazancıklar predatörlüğe eğimli ve çok ve çok güzel renkleri olan balıklardır. Bunlar geniş yüzey alanlara gereksinim duyarlar ve bu yüzden geniş yassı bir akvaryumu tercih ederler, iyi sıçrayıcılardır ev akvaryum kapaklı olmalıdır. Akvaryumlarda kendilerinden daha küçük ve genç balıklarla bir arada tutulmamalıdırlar ama diğer türlerle birlikte tutulabilirler. Kılıç kuyruk, guppi ve platiler en iyi bilinen canlı doğuran (yumurta yapmazlar) dişli sazancıklardır (Poeciliidae). Bunlar akvaryuma yeni başlayanlar için iyi, adapte olabilen balıklardır.

GÜN BALIKLARI (Centrarchidae)

En popüler gün balığı pumpkinseed (Lebomis gibbosus)’dir. 14 cm boya ulaşır ve bir ev akvaryumunda bakımı kolaydır. Gün balıkları donma riski olmaksızın dış havuzlarda da tutulabilirler.

LABİRENTLİ BALIKLAR (Anabantidae)

Labirentli balıklar özellikle su altında solungaçları ile solunum yapanlar kadar su yüzeyinden atmosferik hava kabarcıklarını alarak solunum yapabilen balıklardır. Cennet balığı (Macropodus opercularis) 1876’da muhtemelen Avrupa’ya akvaryumda yetiştirilmek üzere getirilen ilk tropikal balıklardan biridir. 7-8 cm’e kadar büyüyebilir ancak agresifleşmeye başladıkları için diğer türlerle birlikte tutulmamalıdır. Bu grup ayrıca etli dudakları ile algleri temizleyen ve öpüşüyorlarmış gibi görünen öpüşen gurami (Helostoma temminchi)’leri de içerir.

ÇİKLİTLER (Chivlidae)

Popüler akvaryum balıklarının başlıca familyalarından biridir ve görkemli diskuslardan harika melek balıklarına kadar çok büyük sayıda türü içerir. Türlerin çoğu üreme dönemlerinde oldukça agresif olmaya başlar bu yüzden eş tutanlar bakım yapılarak seçilmeli ve stok yoğunluğu (Malawi çiklitleri dışında) düşük tutulmalıdır. Bu grup aynı zamanda diskus (Güney Amerika’dan çok güzel ama bakımı çok zor balıklar) ve bunların akvaryumda üretilen varyetelerini içerir.

NANDİDLER – LEVREĞİMSİLER (Nandidae)

Badis (Badis badis) 8 cm boya ulaşan, iyi renklenmiş popüler bir akvaryum balığıdır. Bunlar bir akvaryumda birbirine karşı agresifleşirler bu nedenle akvaryum içinde bol bol saklanma yerleri hazırlamak gerekir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli