izmir escort bayan

e
sv

Peyzaj Planlamanın Öncüsü ! Frederick Law Olmsted

avatar

Hasan BAKİ

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

26 Nisan 1822’de Connecticut Eyaletinde , Hartford’da dünyaya gelmiştir. 28 Ağustos 1903 de Massachusetts’ de Brookline‘ da ölmüştür. Amerika’nın ilk peyzaj mimarı ve kent plancısıdır. Olmsted Yale Üniversitesi’nde topoğrafya mühendisliği eğitimi almaya başlamıştır fakat geçirdiği bir zehirlenme sonucu görmesi ve eğitimi olumsuz etkilenmiştir.

1852’de “Walks and Talks of an American Farmer” isimli bir kitap yayınlayan Olmsted, aynı senenin Aralık ayında güneydeki kölelik meselesiyle ilgili New York Times muhabiri olarak ilk iki alan gezisini yapıyor. 1856-1860 seneleri arasında ise güneydeki sosyal durum ve gezi yazıları konulu üç cilt daha yayınlıyor.1893 senesinde düzenlenen Kolomb Dünya Fuarı’nın da çevre düzenlemesinde görev almıştır.

1857 senesinde New York’ta oluşturulması düşünülen parkın projesini hazırlayan Egbert Viele için arazinin topoğrafik keşfini yapmak üzere işe alındı. Viele’ nin projesi beğenilmeyince park için bir yarışma açılmasına karar verildi. Calvert Vaux ile beraber yarışmaya katılmaya karar veren Olmsted’in ortağıyla beraber hazırlamış olduğu proje 33 proje arasından birinci tercih edildi ve Olmsted şef-mühendis olarak Central Park’ta işe başladı.

Olmsted’in en önemli yapıtı New York’ taki Central Park’ tır. Manhattan Adası üzerinde uzunluğu 4 kilometre , genişliği 0,8 kilometre’ lik bir digdörtgen oluşturan park 340 ha’lık bir alan kaplar. Central Park’ta 120 farklı bitki türü, 26.000 den fazla ağaç, 25 kuş türü, 130 hayvan türü bulunur.

Olmsted, Riverside için yaptığı planda “ideal banliyö nasıl olmalıdır” sorusuna cevap veriyor. Planlama aşaması 1868’te başlayarak iki yıl sürüyor. Ana amaçları ise rekreasyon için yeterli alan sağlamak ve tüm sakinler için uygun alanların bulunduğundan emin olmak. Bunun için taşkın yatağı ve nehir kıyısı ile yaylanın iki açık alanı korunuyor.İlk inşaat çalışması, Riverside’ı Chicago’ya bağlamak için gölgeli bir park yolu yapmak oluyor. Ayrıca Olmsted, banliyö içindeki yollara doğal bir görünüm katmak için ekstra özen gösteriyor.

Brooklyn’de bulunan Prospect Park, 1865-1873 seneleri arasında Olmsted’in yaşamının başrolü konumunda. Diğer pek çok projesindeki gibi bu parkta da dizayn konusunda Calvert Vaux ile iş birliğinde bulunuyor. Prospect Park’ın ana bölümleri “Long Meadow”, “Ravine” ve göl bölümüdür. Park, dolambaçlı yollara ve yemyeşil bir araziye sahiptir. Göl, var olan arazinin engebeli bir bölümünün oyulmasıyla oluşturuluyor. Bölgeyi su ile doldurmak için büyük bir pompa kullanıyorlar.

1893 Chicago Fuarı’nın tasarımı Olmsted’in son projesi oluyor.Olmsted ve firması, beş yüzün üstünde çalışma yapıyor. Bunların içinde 100 kamusal park ve rekreasyon alanları, 200 özel mülk, 50 toplu konut, 40 akademik kampüs yer almakta.

 • Önemli Eserleri

 1. Central Park
 2. Morningside Parkı
 3. Prospect Parkı
 4. Belle isle Parkı
 5. Pairmont Parkı
 6. Gallaudet Koleji
 7. Riverside Parkı
 8. Stanford Üniversitesi
 9. Mount Royal Parkı
 10. Buffalo Parkı
 11. Jakson Parkı
 12. Arnold Arberatum
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli