izmir escort bayan

e
sv

Mozaik Sanatı Nedir? Mozaik Yapma Yöntemleri Nelerdir?

avatar

Hasan BAKİ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Küçük boyutlu, üç boyutlu ve birbirinden farklı parçaların yüzey üstünde tasarlanmış bir fotoğrafı ya da figürleri meydana getirecek şekilde birleştirilmesine mozaik sanatı adı verilmektedir. Temelleri Antik Yunan ve Roma dönemine kadar dayanan mozaik sanatı, bugün herkes tarafından kolayca yapılabilen bir hale gelmiştir. Mozaik taşları, genel itibari ile özel bir bıçak yardımı ile kesilmiş renkli camlardan elde edilmektedir. Bu taşların bir tarafı yüzeye iyi yapışabilecek, diğer tarafı ise düz olarak hazırlanır. İç ve dış mimaride, bahçelerde, parklarda, nesneler üstünde dekoratif bir uygulama biçiminde göze çarpan mozaik, derin bir kültürün ve çok eski bir tarihin neticesinde bu güne kadar ulaşan özel bir sanat dalı olarak kabul edilir.

Küçük boyutlardaki cam,  seramik,  tahta,  taş ya da özel olarak yapılan farklı renklerdeki parçaların yan yana getirilmesi sonucu oluşturulan düzenleme tekniğine ve bu teknik ile ortaya çıkan esere mozaik adı verilir.  Mozaik sanatında kullanılan parçalar tek başlarına bir anlam ifade etmezlerken,  belirli sırayla dizilmeleri neticesinde ortaya bir sanat eseri çıkarılır.  Seramik, mermer,  cam,  taş,  ahşap parçaları ya da mozaik yapmak amacı ile özel olarak üretilen malzemeler (Smalti),  mozaik sanatında kullanılan belli başlı malzemelerdir.  Mozaik;  tabak ya da vazo süslemesi,  zemin süslemesi ya da duvar süslemesi olarak kullanılabilir.  Eski dönemlerde seramik,  mermer ya da taş parçalarından gerçekleştirilirken,  çağımızda sadece smalti  adı verilen 1 cm büyüklüğündeki parçalarla yapılmaktadır.  1 cm ya da daha küçük boyutlarda,  oldukça farklı renkleri bulunan bu seramik parçaları,  mozaik sanatı için çok ideal bir malzeme kolaylığı sağlar.

Mozaik Yapma Yöntemleri ve Mozaik Sanatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mozaik sanatı için günümüzde temel olarak iki farklı yöntem kullanılmaktadır;

 • Mozaik malzemelerini çimento sürülmüş bir zemin üzerine batırmak,
 • Tutkalla yapıştırılan mozaik parçalarının aralarına sıva döşemek.

parçaları da mozaik sanatında kullanılabilir.  Mozaikler, bu doğrultuda kullanıldıkları malzemelere göre sınıflandırılabilir.  Konularına göre ise;  geometrik düzenlemeler,  doğa görüntüleri,  figüratifler ve mitolojik konular gibi sınıflandırılabilir

Mozaik, farklı renklerde pişirilen taş, sert toprak, mermer ve cam parçalarının harçla taban, duvar gibi alanlara belirli bir şekil ya da desen olarak tespit edilmesiyle ortaya çıkartılan bir yüzey işleme usulüdür. Eski dönemlerde çizgiler halinde işlenen mozaik, sonraki zamanlarda insan ve hayvan fotoğraflarıni işlemede de bir usul olarak kullanılmıştır. Günümüzde pek çok ağaç, insan ve hayvan fotoğrafları çizilmiş tarihi mozaik işlemeler mevcuttur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli