izmir escort bayan

e
sv

Küçük Bir Bahçe Alanından En İyi Şekilde Yararlanma Yöntemleri

avatar

Hasan BAKİ

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir peyzaj mimarı olarak tasarlanması en zor alanlardan birisi küçük bahçelerdir. Çoğu zaman ev sahipleri küçük bahçelerin güzel gözükmeyeceğini düşünür. Neyse ki küçük bir bahçeden en iyi şekilde yararlanma konusunda bazı harika fikirler vardır. Bahçeyi tasarlamak için kompakt ve donatılmış özelliklerle en küçük alanları bile harika bir cennete dönüştürebilirsiniz.

Yüksekliği Kendi Avantajınıza Kullanın

Bir bahçe alanını geniş göstermek için çit veya duvar kullanmak çok iyi fikirdir. Unutmayın evde aynalar, dolaplar, resimler ve sanat eserleri için duvarlar kullanıyoruz. Aynı yöntemi küçük bahçeler içinde uygulayabilirsiniz.

Canlı duvar bahçeleri, küçük bahçelerde boş alanları doldurmanın harika bir yoludur ayrıca hem ilginç hem de moderndir. Ahşap bir paleti boydan boya olacak şekilde duvarınıza monte edin. Bu ahşap paletin üzerini bitki kapları ile doldurun. Salvia microphylla, Geraniums, Trachelospermum gibi sürünücü hatta çilek veya marul gibi yenilebilir ve ilginç bitkileri kullanmayı unutmayın.

Yürüme Yollarının Kullanım Şekli

 Yürüme yolları genellikle birçok küçük bahçede sorun yaratır, çünkü kare ve düz döşenen yollar, bir bahçeyi gerçekte olduğundan çok daha küçük gösterecektir, ancak birkaç basit yöntem ile bahçenin görsel boyutunu değiştirebilir ve artırabilirsiniz. Daha açık renkli kaldırım plakaları, küçük bir alanın daha büyük görünmesini sağlar.

Renk Önemlidir

Sadece kaldırım veya tuğladan oluşan küçük, sıkıcı bahçeler her zaman daha küçük görünecektir, çünkü önemli bir şeyden yoksundurlar: renk. Parlak ve renkli çiçekler, bitkiler ve diğer kullanılan elemanlar anında daha küçük bir bahçenin daha büyük ve daha hafif görünmesini sağlayacaktır.

Sarı veya altın tonundaki renkler, koyu alanları aydınlatmak için mükemmeldir, ayrıca çalıların ve yeşilliklerin parlak renkleri bahçeye güzel bir ışık tonu katacaktır. Genel bir kural olarak, “sıcak” renkler bir alanı daha samimi hissettirecek, bu nedenle bahçenizin etrafı duvarlar, evler veya çitler ile kapalıysa küçük bir bahçeye kırmızı, turuncu ve koyu sarı renkler eklemeye çalışın. Mavi, mor ve beyaz gibi soğutma renkleri, görüş alanını azaltarak çalışır ve doğal olarak bir alanı daha büyük hissettirir.

Mobilya Tercihi Önemlidir

Küçük bahçelerdeki mobilyalar ya çok fazla yer kaplayabilir ya da büyük etki yaratmak için kullanılabilir. Yanlış mobilyaların kullanımının çok fazla olması dağınık bir etki yaratabilir ve küçük bahçelerin gerçekten kaybetmeyi göze alamayacağı değerli alanları kaplayabilir. Bu nedenle, büyük banklar veya hantal masalar yerine, bistro tarzı bir masa seti veya daha aerodinamik  tasarım mobilyaları gibi kompakt seçenekleri kullanmayı tercih edin . Bu tür mobilyalar, boyutu ne olursa olsun, herhangi bir bahçeye şık  Avrupa veya Akdeniz estetiği yaratmaya yardımcı olur, ayrıca çok az yer kaplar.

Saksı veya Bitki Kasası Kullanın

Küçük bir bahçe alanı ile çalışırken, tam bir yeniden peyzaj tasarımı yapmadıkça, çok fazla çim veya toprak alanı olması olası değildir, yani bitki, ağaç veya yeşillik ekleyebileceğiniz birkaç yer olacaktır. Saksılar ve kaplar, küçük ağaçlar veya çiçekli yer örtücü bitkileri dikmek için mükemmeldir ayrıca hareket ettirmek ve bitki türlerini değiştirmek kolaydır.

Bu, özellikle kullanışlı bir numaradır, çünkü alanın yeniden tasarlanmasının hiç vakit kaybetmeden yapılabileceği anlamına gelir. Saksılar ve kaplar, işleri esnek tutmaya yardımcı olur ve küçük bahçeler söz konusu olduğunda, bakımlarının kolay olmasını sağlamak önemlidir. Saksılar ve kaplar, domates, biber, marul ve havuç gibi meyveleri ve sebzeleri çok fazla yer kaplamadan yetiştirmek için de kullanılabilir .

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli