izmir escort bayan

e
sv

İç Mekan Süs Bitkilerinin Bakım Önlemleri

avatar

Zehra Nur BAHAR

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

SAKSI DEĞİŞTİRME

Saksı değiştirme işlemi, iç mekan süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli bir yer kaplar. İçerisinde belli miktar bulunan kaplarda yetiştirilen süs bitkilerini bir süre sonra var olan bitki besin maddeleri bitkinin beslenmesi sonucu azalır. Saksı değiştirmeyi gerektiren başka bir neden de bitkinin gelişen köklerinin saksıya sığmamasıdır. İlk kez ölü bir yaprağın görülmesi, bir çok bitkide saksı değiştirme zamanının geldiğini gösterir. önceden sağlıklı görülen bitkiler kısmen renklerini yitirir. Ancak saksı değiştirmeden önce bitkideki kötüleşmenin hastalıktan kaynaklı olmadığından emin olmak gerekir. Çoğu iç mekan bitkileri, özellikle yaprakları ile dikkat çeken bitkiler aynı saksıda bir yıl ya da on sekiz ay tutulabilir. 

Çok genel bir kural olarak, saksı değiştirme işleminin hızlı gelişen genç bitkilerde her yıl, yaşlı bitkilerde ise bir kaç yılda yapılması gerektiği söylenebilir. Saksı değiştirmek için en uygun zaman bitkiden bitkiye farklılık göstermekle birlikte ilkbaharda (mart-nisan) yapılmalıdır. 

Saksı değiştirmede ki bir diğer önemli husus da yeni dikeceğiniz saksının mevcut saksınızdan daha büyük olmasıdır. Bu sayede bitkinizin kökleri daha rahat eder. 

Saksısı değişecek bitkilerinizi akşamdan sulamanız daha iyi olacaktır. Ertesi gün saksısı değişecek bitkiyi işaret ve orta parmak arasına alarak saksı ters çevrilir. Topraklı (yada toprağı köklere zarar vermeden biraz tıraşlanmış) olarak saksıdan çıkarılan bitki yeni saksının içine yerleştirilir.  Etrafına toprak dökülerek yavaşça toprak bastırılır. Bu işlemden sonra bitki sulanır ve nemli ortamda bir kaç gün kalırsa daha iyi olur. 

SU VE SULAMA

İç mekan süs bitkileri yetiştiriciliğinde en önemli konulardan biride sulamadır.sulama suları normal ısı derecesinde, dinlendirilmiş ve havadar olmalıdır. Soğuk, havasız, tuzlu ve kireçli sular sulama suyu olarak önerilmez. Sular; yağmur, kuyu, kuyu, kaynak ve durgun sular diye adlandırılır. Yağmur suları ve akarsular tercih edilenleridir. Sulamayı etkileyen en önemli etmenlerden biri bitki çeşitleridir. Kaktüs ve sukulent bitkiler palmiyeler, eğreltiler ve sklamenlere göre daha az suya ihtiyaç duyarlar. Bitkiler etkin gelişme dönemlerinde dinlenme dönemine göre suya daha çok gereksinme duyarlar. Ancak bitki goncaya kaktığında suyunu biraz azaltmalıdır. 

Eğer kökler saksıda toprak içerisine fazlaca yayıldıysa bitki suyu kolayca alır ve topraktaki nem kısa sürede kaybolur.  Bu tarz durumlarda bitkileri sık sık sulamak gerekmektedir. 

Sulama süresi ve miktarı bitkiden bitkiye farklılık gösterir. Genel olarak su miktarının, saksı altından çıkmayacak ölçüde olması önerilir. Her sulamada fazla miktarda su verilip saksı altından çıkması, toprağın sürekli yıkanması ve besin maddelerinin süzülüp gitmesi demektir. Sulama yalnız toprak değil ara ara yapraklara su püskürterek de olur.  

Kilden yapılmış saksıda dikili olan bitkiler plastik vb. saksılara göre daha sık sulanmalıdır. Bunun sebebi ise bu tür saksılarda bulunan gözeneklerden suyu kaybeder. 

Bazı bitkilerde belirli iklim koşullarında günde 2-3 kez dahi sulama yapmak gerekirken, bazı bitkileri haftada 2-3 kez sulama yapmak yeterlidir. Su bitkiler için önemlidir ama hiç sulamamak tehlikeli olduğu kadar çok sulamak da tehlikelidir. 

Sulama yapılırken su yavaş yavaş verilmelidir. Toprağı taşırmadan dökülmelidir. Kural olarak günün en sıcak saatlerinde sulamam yapılmamalıdır. İlkbahar ve yaz aylarında sabah erken saatlerde veya akşam üzeri sulama yapılmalıdır.

GÜBRE VE GÜBRELEME 

İç mekanlarda yetişen süs bitkileri de, normal ve sağlıklı bir gelişim için yeterli ve dengeli bir beslenmeye gereksinim duyarlar. Bitkiler azat (N), fosfor (P), potasyum (K) olmak üzere üç ana besin maddesine öncelikle ihtiyaç duymalarının yanı sıra magnezyum, demir, kükürt gibi tali maddelere de ihtiyaç duyarlar. Bu bitki besin maddelerini gübreleme ile bitkilere verebilirsiniz. Gübreleme topraktan verilebildiği gibi yapraktan verilebilir.

İç mekan süs bitkilerinde kullanılacak gübreler;

 • Hafif asit özellikte olmalıdır.
 • Gübrelemeden önce saksı toprağı iyice sulanmalıdır.
 • Gübreleme kesinlikle doğrudan güneş ışığı altında yapılmamalıdır, gübrelerin akşama doğru gübrelenmesi tercih edilmelidir.
 • Yapraklı alacalı olan bitkilere az gübre verilmelidir. Aksi taktirde yaprakların yeşil renk aldığı görülür. 
 • Yalnız yaprakları için yetiştirilen sürekli yeşil bitkilerin genellikle kış sonunda sonbahar başlangıcına kadar gübrelenmelerine karşın, çiçekleri için yetiştirilen bitkiler esas gelişme döneminde, tomurcuk ve çiçek oluşumu sırasında, yaprakları döken süs bitkilerinde ise bir miktar yapraklandıktan sonra gübrelenmelidir. 

BUDAMA 

Süs bitkilerinde, gençleştirme ve şekil verme amacıyla yapılan bir işlemdir. gövdeleri odunsu yapıda ve fazla boylanma özelliğinde olan iç mekan süs bitkilerini bodurlaştırmak ve alt kısımlardan başlayarak dallanmalarını sağlamak için budamak gereklidir.

Saksı bitkilerinde hafif bir budama yapılır. Saksı içinde yetiştirilen ağaç ve ağaççıklarda budama ilkbahar öncesi gözler uyanmadan yapılmalıdır.

Büyüme döneminde daha hızlı gelişen üst sürgünleri zayıflatmak için, yumuşak tepe sürgünleri alma ile yan dallarının daha iyi gelişmesi ve daha bol çiçeklenmesi sağlanır.

Bazı bitkilerde iki çiçek aralığından yan tomurcukların koparılması ile uç tomurcuklar daha güçlü büyür ve daha iri, güzel çiçekler elde edilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli