izmir escort bayan

e
sv

Heykellere Dönüşen Ağaçlar

avatar

Zehra Nur BAHAR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD’de Patrick Dougherty tarafından yapılan bu güzel yer ziyaret edenleri kendisine hayran bırakıyor.  Ağaçlara olan ilgisini, çocukluğunu Kuzey Karolina ormanlarında geçirmesine bağlayan tasarımcı bugün Amerika, Avrupa ve Asya’da hiçbiri birbirine benzemeyen ve birbirine sarılmış ince dallardan oluşmuş 100’ün üzerinde eseri vardır. İlk başta kullandığı teknik ilkel gelse de sonunda ortaya çıkan eser doku ve hareketin bütünleştiği bir sanat yapıtına dönüşüyor. Yapıların ince dallarla oluşturulan yüzey dokusu ve görüntüsü görsel bir şölen gibi görünüyor. Yarı  mimari yarı bahçıvan işi olarak tanımlanan heykellerde, farklı yönlere uzanan dalarla, farklı doku ve renkler yaratılıyor.

Linda Johnson’ a göre ” Onun heykelleri koza, kovan ya da kuş yuvası gibi hayvanların yaptığı korunakları çağrıştırıyor. Birbirine karışarak birleşen ince ve kalın dallardan oluşan heykellerin çoğu biri tarafından yapılmıştan çok bulunmuşa benziyor. Sanki bir hortumun doğal gücüyle oluşmuş formlar gibi… Sanatçı, işlerine bu etkiyi bilinçli olarak veriyor. O sanki bu yapıtlar düşmüş yada topraktan çıkmış gibi durun istiyor.” demiştir.

Her bir heykelin yapımı 3 hafta sürüyor. ilk aşamada bir dalı öbürünün üzerine çekerek gelişi güzel bir hat oluşturuyor ve heykelin kaba halini ortaya çıkıyor. Daha sonra çizim aşamasında  yüzey dokusu oluşturulur.

Dalların küçük parçaları tek bir yöne bakan bir yığın haline getirilerek yüzeyi sanki hareket ediyormuş gibi bir etki oluşturulur. Son aşamada ise küçük dallarla hatalar kapatılır.

Dalların seçimi renklerine, esnekliklerine ve boyutlarına göre sınıflandırılır. Malzeme olarak genelde akçaağaç, sığla ağacı, karaağaç ve kızılcık kullanılır. Kimi zaman da daha egzotik ağaçlardan ya da meyve ağaçlarından yararlanılır.

Genelde botanik bahçelerinden ve ağaç parklarından davet alan sanatçı üniversiteler, özel işletmeler ve sanat okulları için de çalışıyor.

2010. Minnesota Landscape Arboretum, Chaska, MN  Photo: Todd Mulvihill

2013. Sarasota Museum of Art, Sarasota, FL  Photo: Dick Dickinson

2001. RDU Airport, Raleigh, NC  Photo: Jerry Blow

2003. The Contemporary Art Museum, Honolulu, HI  Photo: Paul Kodama

2008. Jardin, Chateaubourg, France  Photo: Charles Crie

2007. Middlebury College, Middlebury, VT  Photo: Tad Merrick

2010. Waco Arts Festival, Waco, TX  Photo: Mark Randolph

2009. Washburn University, Topeka, KS  Photo: Peggy Clark

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli