izmir escort bayan

e
sv

Singapur’un Gözbebeği! Gardens By The Bay

avatar

Zehra Nur BAHAR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

101 hektarlık bir alanda yaklaşık 280 bin çeşit bitkiyi ağırlayan devasa bir park. Bu devasa park 3 ana alandan oluşmaktadır.

 1. Bay South Garden,
 2. Bay East Garden
 3. Bay Central Garden

Bay South Garden

Gardens by the Bay’in en büyük kısmı Bay South Garden 54 hektarlık bir alan üstünde bulunuyor. Bay South Garden, içerisinde 2 adet dev boyutlarda cam seralar  Flower Dome, Cloud Forest ve dev süper ağaçların (Supertrees) bulunduğu bölümler yer almakta.

Flower Dome

1,200 m²’lik büyük bir camekan içesinde yer alan Flower Dome’nın içerisinde yumuşak, kuru, yarı tropikal iklim ortamları oluşturulmuş. Akdeniz, Güney Amerika, Güney Afrika Avustralya ve tropikal iklimlerden civarında yetişen ağaç ve çiçek türleri sergilenmektedir. Bitki ve ağaçlar yetiştikleri bölgelere tek tek ayrıntılı olarak sınıflandırılmış ve bölümlere ayrılmış.

Cloud Forest

Parkın en görkemli ve dikkati çeken yeri 800 m²’lik camekan içerisinde yer alan Bay South Garden’in ikinci kısmı olan Cloud Forest’dir. Camekan içerisinde deniz düzeyinden yaklaşık 2500 metre yüksekte yaşamakta olan, özellikle de Güneydoğu Asya, Orta ve Güney ABD`da yetişen bitkiler sergileniyor.

42 metre yüksekliğindeki Cloud Mountain dünyanın en büyük iç mekan şelalesi, şelalenin tepesine çıkmadan önce dakikalarca aşağıdan izledim. Şelalenin en üstüne dilerseniz yürüyüş yolunu ya da asansörü kullanarak çıkabilirsiniz.

Cloud Mountain’in en alt kısmında deniz düzeyinde yetişen bitkileri görebiliyorsunuz. Çıkmaya devam ettikçe bitkilerde değişiyor, Orta kat Secret Garden olarak geçiyor ve burda Fiji ve Yeni Zelanda’da nehir kenarlarında yetişen bitki türlerini görebilirsiniz. Cloud Mountain’in en üst katına ise Kayıp Dünya/Lost World olarak adlandırılmış. Lost World bölümünde ise böcek kapan bitkisi ve dikenli egzotik türler yer almakta.

Supertrees

Bay South Garden’de yer alan, insan yapımı ağaçlar kendinizi Avatar filminde hissettiyor. Boyları 20-25 metre arasında değişen çelikten yapılmış fantastik görünümlü süper ağaçları görebilirsiniz. Akşamları aydınlıklarında çok etkileyici görünen bu ağaçlar, yalnızca süs olarak yapılmamış. Parkta yer alan 18 ağaçtan 11’i, güneş ışığını topluyor, toplanan enerji Gardens by the Bay’in aydınlatılması için kullanılmaktadır. Ağaçların tepesinde ise yağmur suları topluyor. Toplanan yağmur suyu, bahçelerin sulanması ve Cloud Forest’teki şelale için kullanılmaktadır.

Singapur Skywalk

Süper ağaçlar akşamları Garden Rapsodi adı verilen ışıklı ve müzikli muhteşem gösterileri kaçırmamanız gerekli. Her akşam 2 kez gerçekleşen showlar 19.45 ve 20.30 başlıyor.

OCBC Skyway

Supertrees ağaçların arasında OCBC Skyway olarak adlandırılan 128 metre uzunluğunda ve 22 metre yüksekliğinde yürüyüş yolu yer alıyor. Skywalk’da yürümek isterseniz önce bilet almanız gerekli, sonrasında ise asansör ile ağaca çıkıyorsunuz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli