izmir escort bayan

e
sv

Cüruf Nedir? Nerelerde Kullanılır?

avatar

Hasan BAKİ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cüruf

Volkanik kaya olarak da bilinen cüruf genellikle koyu ve serttir. Hafifliği nedeniyle ülkemizin farklı sektörlerinde kullanılmaktadır. İç ve dış mekan dekorasyonunda kullanılan cüruf, dekorasyonda en çok tercih edilen malzemelerden biridir.

Cüruf Nasıl Oluşur?

Cüruf volkanik patlamalar sonucunda oluşan bir maddedir. Yer kabuğunun üst katmanlarında bulunan maden,  süsleme,  dekor ya da asfalt yapımında kullanılır . Lava benzeyen bir kaya  özelliğini  taşıyan maden son derece sert ve sağlam bir yapıdadır.  Uranyum ve radyum içeren maden birbirinden farklı elementlerin birleşmesi sonucunda oluşmuştur.

Cüruf Madeni Çıkarma İşlemleri

Cüruf,  volkanik bir maden olmasından dolayı  genelde yer  kabuğunun üst tabakasında bulunmaktadır.  Bu sebeple çıkarılması ve işlenmesi kolaydır.

Cüruf Kullanım Alanları

Asfalt ve yol yapımında kullanılan cüruf,  günümüzde inşaat bölgelerinde de tercih edilmektedir. Binaların veya parkların yapım aşamasında sert bir yapıya sahip olması sebebiyle en temel malzeme olarak kullanılır.  Türkiye’de özellikle 1970’ li senelerden sonra asfalt,  yol döşeme ve yapım işlemleri esnasında cüruf en çok tercih edilen madenlerden bir tanesidir.

Volkanik bölgeler de daha yoğun bulunan element, saksı, vazo gibi eşyaların süslenmesinde de tercih edilmektedir. Cüruf ayrıca peyzaj düzenlemesi gerçekleştirilirken de çok fazla tercih edilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli