izmir escort bayan

e
sv

Bahçenizdeki Drenaj Sorunlarına Çözüm Önerileri

avatar

Hasan BAKİ

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çimlerinizin parçalandığını ve aşındığını, verandanızda veya yürüyüş yollarınızda durgun su lekeleri olduğunu, her yağmur yağdığında bahçenizde küçük akıntıların ortaya çıktığını görürseniz drenaj problemleriniz var demektir.

Bahçenizde su ve nemli noktaların yanı sıra, bahçenizin bazı bölümlerinin eski benliklerine kıyasla daha zayıf görünmeye başladığını da gözlemleyebilirsiniz. Çoğu bahçe bitkisi ıslak zeminleri sevmez ve eğer köklerinin etrafındaki toprak yeterince hızlı akmazsa gelişemezler veya ölürler. Ağaçlar yapraklarını erken döküyorsa veya yer örtücü bitkiler her zamanki gibi canlı ve gür görünmüyorsa bunların hepsi drenaj sorunlarının belirtileri olabilir. Bu durum gözetimsiz bırakılırsa, bitkiler ve ağaçlar savunmasız olduğu için böcek veya hastalık yayılmasında artışa neden olabilir.

ISLAK NOKTALARDAN ve DURGUN SUDAN NASIL KURTULUNUR ?

Yağmursuyu yönetiminin “başkasının sorunu” olduğu bir zaman vardı, yani ev planları ayrıntılı veya belki de herhangi bir drenaj gerektirmiyordu.

Bu zorluklar devam ettiğinde, çözümlere ihtiyacınız vardır. Bu sorunu çözmek için atılan ilk ve en önemli adım, tüm alanı değerlendirmek ve özel bir drenaj planı geliştirmek. Bunun için hangi drenaj çözümlerini kullanabilirsiniz? Hadi bir bakalım.

ÜÇ ETKİLİ ve POPÜLER DRENAJ ÇÖZÜMÜ

 1. Çukur ve Boşluklu Alanları Doldurun : Drenaj problemini çözmek için en kolay yöntem küçük nemli alanlarla başa çıkmak için basit “nokta tedavileri” yapmaktır. Bahçenizde çukur veya normalinden daha düşük bir alan varsa, suyun yüzeyde birikmesini önlemek için toprakla doldurabilirsiniz. Bu, daha kapsamlı drenaj planlarına yatırım yapmadan önce drenaj sorunlarının ne kadar şiddetli olduğunu görmek için bir tür test görevi görebilir.
 2. Yağmur Bahçeleri : Günümüzde Atlantik Kıtasında popüler hale gelmiş bir tercihtir. Drene işlemi için geçirgen sığ zeminler oluşturulur. Yağmur bahçesi su seven bitkilerle çevrilidir. Yağmur suyu yağmur bahçesinde toplanır ve nem seven bitkiler fazlalığı emerken yavaş yavaş toprağa geri salınır.
 3. Özel Çevre Düzenlemeleri : Drenaj özellikleri, yeni çevre düzenlemesi çalışmalarıyla tasarlanabilir ve görüntü kirliliği yaratmadan inşa edilebilir. Örnek vermek gerekirse taş işçiliği ile gizlenen bir drenaj kutusuna taşın arasından suyun akmasına izin veren hafif bir boşluk bırakılması olabilir. Bu çok kullanışlı bir tasarım örneğidir.

BÜYÜK ALANLAR İÇİN KAPSAMLI DRENAJ ÇÖZÜMLERİ

 1. Kuru Kuyular : Suyu yer seviyesinin altında tutar ve yavaşca toprağa geri süzülmesini sağlar. Bu yeraltı rezervuarları, mülk boyunca gömülü bir drenaj borusu sistemine bağlanır ve süzülecek geçirgen yüzey çimin görüntüsüne orantılı olarak boyutlandırılır. Yani kuru kuyuların boyutu ve derinliği, çok şiddetli bir yağış sırasında beklenen akıntı hacmine karşılık gelir.
 2. Basamak Havuzları : Çok fazla yağış olan aylarda taşma suyunu yakalayan ve doğal olarak toprağa geri emilmesi için zaman veren kuru dere yatakları gibi çalışır. Basamaklar, farklı yüksekliklere yerleştirilmiş bir dizi havuz olarak inşa edilmiştir. Böylece bir basamak havuzu dolma seviyesine ulaştığında, sıradaki basamağa taşar. Bu şekilde basamak havuzları akış hızını azaltır ve suyun yeniden emilmesi için çökelme süresi kazandırır.
 3. Fransız Drenajları : Bu drenaj yöntemi, toğrağı ve silt’ i çakıldan uzak tutmak için filtre kumaşı ile kaplı bir su yolu gerektirir. Su yolu yaklaşık 8 inç derinlikte başlar ve suyu çıkışa yada toplama noktasına aktaran yokuş aşağı bir etki yaratmaya devam eder. Bazen sistem çakıl içine gömülü delikli bir drenaj borusu içerir. 
 4. Çok Akışlı Boru : Siltlerin tıkamasını önlemek için dört adet istiflenmiş ve filtrasyon kumaşı ile sarılmış 1 inçlik boru demetlerinden oluşur. Borular, suyun yanlardan içeri girmesini sağlamak için deliklidir. Böylece daha sonra kuru tutmak istediğiniz alandan uzağa taşınabilir. Suyu boruya aktarmak için taneli, kumlu bir toprak karışımında yerin yaklaşık 2 inç altına gömülür. Geniş çim alanlarında ve spor sahalarında etkili bir şekilde kullanır çünkü bu sistem çim altında çok iyi çalışır. Bu yöntem fransız drenajlarının benzeri olmasına rağmen daha düşük malzeme maliyeti ve daha kolay kurulum ile çalışır.

Peyzaj drenaj problemlerinizin derecesine bağlı olarak, bir peyzajın farklı bölümlerindeki drenajı dengelemek için deneyimli bir peyzaj mimarı tarafından kullanılabilen birçok araç vardır. Ama bu sadece denklemin bir parçası. Peyzaj drenaj sistemleri asla göremeyeceğiniz manzaranın bir parçasıdır çünkü yerin altındadırlar. Yer üstünde, manzaranın görünür kısımlarını geliştirmek için yaratıcı fırsatlarınız vardır. Örneğin, yağmur bahçenizi veya kuru kuyularınızı gerçek bir peyzaj özelliğine dönüştüren yeni bitki çeşitleri bulmak.

Eğer bir drenaj probleminiz varsa, kapsamlı bir saha analiz değerlendirmesi için peyzaj mimarı ile çalışmak kritik önem taşır. Böylece sorunun kaynakları doğru şekilde tespit edilebilir. Uygun ve etkili bir drenaj çözümü geliştirmek ve bunu bahçe tasarımı ile özleştirmek mümkündür. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli