izmir escort bayan

e
sv

Asılı Sepet veya Saksı Bahçesi Oluşturmak

avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnsanlar çimlerinin bozulmamış görünmesini istemenin yanı sıra, terasları ve verandaları içinde cazip özellikler arıyor.

Asılı sepetler ve saksı bahçeleri, insanlara tamamen yeni bir çiçeklik zorunda kalmadan arzuladıkları göz alıcı unsuru sağlar. Çok küçük alanlarda yaşayanlar için, bu bahçe yöntemlerini kullanmak, kısıtlı bitki yetiştirme alanlarının önüne geçmek için mükemmel bir çözüm olabilir.

SAKSI ve SEPET SEÇİMİ

Bitkiler tipik olarak ne tür bir saksıya ekildiklerine dair bir tercihe sahip olmayacaklar, ancak saksının boyutu ve iyi süzülme kabiliyeti kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.

Saksı bitkilerinin gerçekten gelişebilmesi için, gerektiğinde fazla sudan kurtulmalarına izin veren kapların yanı sıra büyümek için alanlara sahip olmaları gerekir.

Şekiller, boyutlar, renkler ve malzemeler söz konusu olduğunda seçim yapabileceğiniz çok sayıda kap türü olduğundan, kendinize en uygun olanını seçmek zor olmayacaktır. Bununla birlikte, her kap farklı bir bakım gerektirecektir, bu nedenle en doğru seçimi yapmalısınız.

Bir bitkiyi daha büyük bir saksıda yetiştirmenin daha küçük bir saksıda yetiştirmekten çok daha kolay olduğunu unutmayın, bu nedenle ihtiyacınız olan boyut hakkında şüphe duyduğunuzda, büyük olanı seçmek kötü bir fikir değildir. Büyük saksılar sıcaklıkları daha iyi düzenleyebilir, daha fazla toprak tutabilir, nemi daha uzun süre dengeleyebilir ve büyümeye başladığında bitkinin başka yere nakledilmesini gerektirmez.

Kaplarınıza ve sepetlerinize hangi tür bitkiler ekeceğinizi önceden belirlemenizde fayda var. Çünkü bu size hangi boyutlarda kap ve sepet tercih etmeniz gerektiğine yardımcı olacaktır.

Bitkinin tek yıllık mı yoksa çok yıllık mı olacağını bilmek, kaplara karar verirken kök sisteminin büyüklüğü, şekli ve büyüme hızı sizin için faydalı olacaktır.

KAPLARINIZI BİTKİLERLE DOLDURUN

Kapları veya sepetleri doldururken, her bir bitkinin ne tür bir aydınlatmaya ihtiyaç duyacağından emin olun ve bir sepete iki büyük farklı türü koymak istemediğinizden emin olun.

Bitkilerin büyürken nasıl bir şekil alacağını bilmek çok önemlidir. Asılı sepetlerde bir katman oluşturmak odak noktası yaratmanın en önemli noktasıdır. Bu katmanlı görünüm, basit bir şekilde yükseklik ve derinlik eklemenize ve aynı kap içinde farklı renk şemalarını denemenize olanak tanır.

Asılı sepet için bitki seçerken, sadece asılı kalacak olanlara odaklanmayın. Daha büyük sepetler için, kümeleme, yayma ve dik büyüyen bitkilerin kullanılması daha katmanlı ve heyecan verici bir görünüm ekleyebilir ve alanı etkili bir şekilde doldurabilir.

Hangi boyutta saksı veya sepetle çalıştığınız önemli değildir, bu bitkilerin büyümeye devam edeceğini unutmamalısınız, bu yüzden onları hemen daha dolgun görünmesi için fazla bitki ekleyerek doldurmamalısınız. Zamanla bitkiler doğal olarak boş alanları doldurur ve daha hoş bir görüntü oluşturur.

SEPET ve SAKSI BAKIMI

Asılı sepetler bir kap kadar toprak tutamayacağı için daha fazla gübreye ihtiyaç duyacaktır. Dikimden önce toprağa yavaş salınan bir gübre eklemek bu konuda yardımcı olabilir.

Havanın çok sıcak olduğu zamanlarda sepetlerin tekdüze nemi muhafaza etmesi gerekeceğinden, bitkileriniz için rutin bir sulama programı oluşturmalısınız. Asılı sepetler ayrıca rüzgara daha fazla maruz kalır ve rüzgardan etkilenir, bu da daha hızlı kurur ve daha sık sulama gerektireceği anlamına gelir.

Saksı bahçeleri geleneksel bahçelere göre daha sık sulama gerektirdiğinden, düzenli olarak toprağın ıslaklığı kontrol edilmelidir. Eğer toprak dokunulduğu zaman  kuruysa bitkilerinizin suya ihtiyacı vardır.

Rutin gübreleme, saksı bahçelerinin gelişmesini sağlamanın da anahtarıdır. Halihazırda gübre eklenmiş birçok saksı toprağı türü vardır, ancak sulama sırasında biraz sıvı gübre eklemek yine de faydalıdır.

Bahçenize saksı ve sepet yerleştirirken güneşli ve gölgeli yerleri not edin ve son noktaya karar vermeden önce bitkilerin su ve gübre ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli