izmir escort bayan

e
sv

Ağaçların Peyzajda Kullanım Amaçları

avatar

Hasan BAKİ

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vurgu Amacı ile Kullanım

Vurguda en etkili tasarım elemanlarından birisi ‘renk’tir. Ani bir renk değişimi veya mekandaki zıt renkler vurgu yaratabilir. Ağaçların ölçü, biçim, renk, doku gibi habitus özelliklerindeki ani değişiklikler, zıtlıklar bir vurgu oluşturarak istenilen objenin ortaya çıkmasını sağlar. Piramidal, sütun veya sarkık formlu dekoratif ya da anıtsal etkileri olan bitkiler soliter olarak; ilginç, dekoratif yaprak, çiçek, gövde kabuğu, meyve gibi oluşumlara sahip bitkiler gruplar halinde kullanılmak suretiyle vurgu yapmak için kullanılır.

Ağaçların farklı büyüklük, form, renk veya tekstüre sahip çeşitleriyle oluşturulan kompozisyonları bina girişlerinde, kesişim noktalarında, bina yakınlarında ya da görsel olarak öne çıkan yerleşimlerde, görsel açıdan toplanma noktası olacak yere, bir giriş ya da patika bir yol kenarına dikilerek vurgu yapılabilir.

Açık mekanda yürürken, gözleyicinin ilgisi sürekli değişir. Vurguların düzenlenen alandaki yerinin seçiminde dikkatli olmak gerekir. Çok fazla vurgu noktası gözleyicinin karıştırmasına ve vurgu eşitliğinden dolayı yapılacak olan vurgu etkisinin kaybolmasına sebep olur.

Fon Olarak Kullanım

Ağaçların fon oluşturma konusundaki işlevleri çevrede yer alan objelerin konum ve önemlerini belirtmek amacıyla kullanılmalarıdır. Ağaçların oluşturduğu fon, mekanın veya objelerin ön plana çıkmasına, daha çok dikkat çekmesine yardımcı olur. Genelde yaprak dökmeyen, yere kadar uzanan dalları olan ağaçlar tercih edilir. Hoş dokulu olan ağaçlar fon oluşturmak için daha uygundur.

Çevreleme Alanı Olarak Kullanım

Ağaçlar dış çevrede yer alan mimari şekil ve formların keskin ve sert hatlarını yumuşatmak amacıyla kullanılabilirler.Ağaçlandırma yapılmamış alanlarda ve sert görünümlü yapıların etrafında tasarlanan kompozisyonlara ait form ve tekstür görünüşleri daha yumuşak bir etki sağlamaktadır. Bu işlev için kullanılacak ağacın 30 veya 45 derece açı ile yerleştirmek daha doğrudur. Ağaçlar ile yumuşatılan mekanlar her zaman daha davet edici ve insancıl özelliğe sahiptir.

Koruma Amacıyla Kullanım

Belirli yüksekliğe sahip ağaçların tanımlı bir mekanı tamamen çevreleyerek içi ve dışı arasında görüş alışverişini engellemesi ve mekanı çevresinden tamamen ayırması için ağaçlar kullanılır. Ağaçların, bu kullanımı özel ev bahçelerinde, sitelerde, kent içi parklarda, geniş yeşil alanlarda önem kazanmaktadır. Bir ev bahçesinin sınırlarını korumak için tek sıra veya iki sıra ağaç dikilebilir. Bu sayede ev insanlardan uzak, ayrı, özel ve mahrem hale gelir.

Gölge Elde Etmek İçin Kullanım

Geniş yapraklı ve yaprak döken ağaçlar genellikle gölge ağacı olarak tanımlanır. Yoğun yapraklı ağaçlar yazın gölge sağlarken yaprağını döken ağaçlar kışın güneşin zemine ulaşmasını sağlar. Yaz kış gölge isteyenler için herdem yeşil bitkiler uygun konumlarda dikilmelidir.

Direkt (doğrudan) ışıklar; güneş ışığından ya da sokak lambaları ile far ışıkları gibi yapay kaynaktan gelen ışıktır. Camın, beyaz duvarların ya da açık renkli yer döşemelerinin geniş olarak kullanıldığı yerlerde sorun oluştururlar. Yansıyan (endirekt) ışıklar, bir yüzeye çarptıktan sonra geriye yansıyan ışık, direkt ışıklardan daha rahatsız edicidirler.

Yol Düzenlemelerinde Kullanım

Yüzeysel kök sistemi olmayan, toprakla uyumlu, dalları trafiği engellemeyecek, gazlara dayanıklı, soğuk yerler için de tuza dayanıklı ağaçlar dikilmelidir. Ayrıca güzel kokulu ağaçlarda tercih edilebilir.

Rüzgar Kırma Amacı İle Kullanım

Ağaçlar rüzgarın dış mekana olan olumsuz etkilerini azaltmada kullanılan en önemli elemanlardan birisidir. Rüzgarın yönlendirilmesi, hızının kesilmesi ya da arttırılması, filtre edilmesi ve kent içi hava hareketinin düzenlenmesi uygun bitkilendirme ile sağlanabilir.

Binaların yakın yerlerine dikilen ağaçlarda rüzgar yönlendirmesi yapılarak doğal havalandırma sağlanabilir. Binaların yakınında uygun bitkilendirme ile saatte 20 km. olan rüzgar hızı, bitki yüksekliğinin iki katı kadar bir mesafede 5 km/saate düşmektedir. Ağaçlarla oluşturulan bir rüzgar perdesi veya şeridi, şerit arkasında yüksekliğinin 25-30 katı kadar bir mesafede rüzgarı kontrol edebilir.

Kentlerde ve kırsal alanlarda rüzgarın olumsuz etkilerini azaltmak için iğne yapraklı, geniş yapraklı ağaçlar tek veya karmaşık gruplar halinde çeşitli yükseklik ve genişlikte rüzgar perdeleri veya rüzgar şeritleri oluşturarak kullanılabilir. Yere kadar dallanan, herdemyeşil (ibreli ağaçlar) bütün yıl boyunca rüzgar kontrolünde kullanılabilecek en etkili bitkilerdir. Kışın yapraklarını döken geniş yapraklı ağaç ve ağaççıklar ise yazın yapraklı oldukları zaman rüzgar kontrolünde kullanılabilirler. Ayrıca rüzgarın geldiği yöne dikilecek çit ağacı rüzgarı keserek evde ısınma maliyetinizi düşürür.

Tozu ve Gürültüyü Engellemek Amacıyla Kullanım

Ağaçlar gürültü perdelerinden istenilen sonucun elde edilmesi için kullanılan bitkisel malzemenin özellikleri ve türüne dikkat edilmelidir. Oldukça büyük ve sert yapraklara sahip olanlar, yaprakları ses yönüne dik ve birbirini örtecek biçimde dizilmiş olanlar, sık bir yaprak dokusuna sahip olanlar, kışın yaprağını dökmeyen türler, yere kadar sık dal ve yaprak dokusuna sahip olanlar, sık sıralar oluşturan bitkiler, birlikte yüksek boylu olan ağaçlar tozu ve gürültüyü önler. Aşağıdaki görselde ağaçların gürültü kontrolüne etkilerini göstermektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli