izmir escort bayan

e
sv

Açık Hava Yaşam Alanınızı Tasarlamak İçin 12 İpucu

avatar

Hasan BAKİ

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hava sıcaklıkları yükseldikçe dış mekan yaşamına olan ilgimiz dahada artar. Çiçek açan bitkiler ve arka bahçede barbekü kokusu, bizi arkadaşlarımız ve ailemizle birlikte harika vakitler geçirmek için bahçemizin terasına çekiyor. Bu 12 ipucunun yardımıyla ideal açık hava yaşam alanınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenin.

HER ŞEY SIRAYLA

Bu çok işlevli dış mekandaki muhteşem manzara birkaç yerden görülebilir. Fotoğraf: Derek Trask / Alamy Stock Photo.

1. Amaç

 Açık alanın nasıl kullanılacağını düşünün ve buna göre plan yapın.

 • Akşam yemeği partileri veya barbekü düzenliyor musunuz?
 • Genellikle kaç konuğu ağarlıyorsunuz?
 • Rahatlamak ve gevşemek için sessiz bir alan mı arıyorsunuz?
 • Bahçenizde çocuklar veya evcil hayvanlar için ayrı bir alan olması gerekiyor mu?

2. Yerleşim

Bir dış mekan alanı tasarlarken, yeni bir evin kat planını tasarlıyormuş gibi davranılmalıdır. Açık ve alan ve eve olan bağlantılar işlevsel bir özelliğe sahip olmalıdır.

3. Çevre

Mülkünüzün sunduğu manzaralardan en iyi şekilde yararlanmalısınız. Bir fincan kahvenin tadını çıkarmak için küçük bir oturma alanı düzenleyin. Gün doğumu veya gün batımını rahat sandalyenizde arkanıza yaslanıp kahvenizi yudumlayarak izleyin. Aynı şekilde göze hoş görünmeyen manzaraları engellemek için çitleri veya perdeleme bitkilerini kullanın. Peyzaj mimarı Matthew Cunningham, bahçenizin çevresinin uygunluğunu gözlemlemek için bir mülkün sınırlarının ötesinden bakmanızı önerir.

DİKKAT

Pergola, sıcak yaz güneşinden kaçış sağlar. Perdeler güneşe ve rüzgara karşı ek koruma sağlar. Fotoğraf: Spring_summer / Shutterstock.

4. Cephe

Dış mekan alanınızın hangi yöne baktığı çok önemlidir.  Orta Idaho dağlarında peyzaj ekoloğu ve tasarımcısı Kelley Weston, kuzey ve doğu cepheli alanların kışın kullanılamaz olduğunu ve yaz aylarında ise çok soğuk olabileceğini söylemektedir.

5. Rüzgar

Hakim rüzgar yönünü ve günün saatini not edin. Bazı bölgeler sabahları sakin olabilir ancak düzenli bir akşam esintisi olabilir. Oturma alanlarınızı ve diğer ihtiyaçlarınızı rüzgar yönüne göre yerleştirmelisiniz. 

6. Konfor

Açık alanınız çok fazla öğlen veya öğlen veya akşam güneşi alırsa, konfor için gölge sağlamak isteyebilirsiniz. Şemsiyeler, pergolalar, kapalı teraslar veya ağaçlar sıcak bir yaz gününde gölge sağlayarak serinlik yaratır.

BAHÇENİN KURULUMU

Bu verandadaki sert alan, oturma ve yemek alanları için geniş bir yüzey sağlarken, çevredeki yeşillik alanı yumuşatır. Fotoğraf: Paul Saini / Shutterstock.

7. Zemin Tasarımı

Zeminlerin bir kısmı yumuşak ve davetkar, ancak sandalyeler ve diğer mobilyalar için yeterli sert yüzey bırakılarak bir yüzey kombinasyonu uygulanmalıdır. Doğal elemanlar tercih edilebilir. Kaldırım taşı, ayrışmış granit, büyük kayalar ve ahşap zemin kaplaması kullanılabilir

8. Bitki Seçimi

Az bakım gerektiren bir alan için açık hava yaşam alanınızın içinde ve çevresinde bakımı kolay bitkiler seçmelisiniz. Tasarımcı ve inşaatcı Shirley Watts, favori bitkilerinin yılda yaklaşık 4 inç büyüyen güzel, yuvarlak çalılar olduğunu söylüyor.Örneğin boxwoods, agave, aloes bitkileri gibi. Ayrıca arıları ve diğer tozlayıcıları çeken bitkiler bahçenizde iyi bir şey olsa da, yemek alanınızın ortasında bu belirli bitkileri istemeyebileceğinizi unutmayın.

9. Mobilyalar

Uygun dış mekan mobilyası seçenekleri, mekanın kullanım amacına bağlı olacaktır. Yemek, rahatlatıcı, eğlenceli veya üçünün bir kombinasyonu. Dış mekan kullanımı için rahat ve pratik, hava koşullarına dayanıklı ve yıkanabilir mobilyalar seçilmelidir. İç tarzınızı dışarıya çıkarmak için renkler ve desenler kullanın.

AMBİYANS OLUŞTURUN

Bir çeşmenin yanı sıra bir ateş çukuru içeren bu alanda oturarak hem ateş hem de suyun tadını çıkarın. Fotoğraf: Breadmaker / Shutterstock.

10. Su

Alanınıza ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir katkı için bir su özelliği eklemeyi düşünün. Ayrıntılı bir çeşme veya şelale olmasına gerek yok, sadece su, hatta bir damlamanın bile etkisi olabilir. Akan suyun ve sesinin gevşemeyi, hatta daha düşük kan basıncı sağladığı gözlemlenmiştir. Doğal bir su kaynağına (göl, okyanus veya dere) yakın olacak kadar şanslıysanız, doğanın sağladığı şeylerden faydalanan açık bir yaşam alanı tasarlamayı düşünün.

11. Ateş

Akşamları serin olduğunda partinizi içeri taşımayın. Konforlu oturma alanına sahip bir ateş çukuru veya şömine alanı oluşturarak açık hava eğlence sezonunuzu uzatabilirsiniz. Akşamları ılıman iklimlerde ateşin sıcaklığını koruyun. 

12. Aydınlatma

Aydınlatmayı birleştirerek dış mekanınızı evinizin gerçek bir uzantısı haline getirin. ışarıda daha fazla yemek hazırlığı yapmak için dış mekandaki pişirme alanlarını aydınlatabilirsiniz. Görsel ilgi yaratın. Ağaçları yukarı yönde aydınlatarak veya avludan daha uzakta çit yaparak alanın hissini genişletin. Güvenlik amacıyla basamakları ve yolları aydınlatmak için dekoratif aydınlatma ekleyin.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli